W semestrze zimowym 2023/2024 zapraszamy nauczycieli wychowania przedszkolnego na wyjątkowe szkolenie z tworzenia spektakli z grupą przedszkolną. Szkolenie poprowadzi Dagmara Żabska – aktorka, reżyserka, założycielka i dyrektorka artystyczna Teatru Figur Kraków, która od kilku lat prowadzi przedszkolne grupy teatralne w Kangurowych Przedszkolach.

Jeżeli nie wiesz, skąd brać pomysły na przedstawienia, czujesz, że co roku powtarzasz to samo, paraliżuje Cię wizja dzieci zapominających tekstu i sam/a nie jesteś przekonany/a czy efektem swojej pracy chcesz się dzielić z innymi – sprawdź szkolenie, które Ci pomoże!

Metoda „7 kroków do teatru” autorstwa reżyserki i pedagożki teatru – Dagmary Żabskiej jest rozwiązaniem, które pomaga nauczycielom tworzyć teatr w przedszkolu. Opiera się na założeniach pedagogiki teatru i zakłada aktywne współuczestnictwo dzieci w tworzeniu spektaklu i oddanie im prawa do podejmowania decyzji i realizacji własnych pomysłów. Opracowana została w wyniku wieloletniej obserwacji działań teatralnych w przedszkolach oraz diagnozy potrzeb.

Samodzielne tworzenie teatru z kilkulatkami może być dla nauczyciela (i także dla dzieci) sytuacją trudną i stresującą.  Dzieci się nudzą, są rozkojarzone, zapominają tekstu, nie pamiętają poleceń. Presja zaprezentowania efektu przed rodzicami czy dyrekcją bywa dodatkowym czynnikiem stresogennym.

W ramach szkoleń „7 kroków do teatru w przedszkolu” nauczyciele zostają przeprowadzeni przez proces tworzenia teatru w przedszkolu. Proces, w którym dzieci biorą aktywny udział. To one są autorami pomysłów na spektakl, podejmują własne decyzje inscenizacyjne, a więc stają się partnerami w działaniu. Podczas tej pracy jest dużo miejsca na wspólną zabawę, wygłupy, śmiech, wymyślanie światów i historii, które źródła mają w dziecięcej wyobraźni. Budowanie spektaklu opiera się na improwizacjach, czyli poszukiwaniach. Potem zostaje spisany scenariusz i następuje etap powtórek – ćwiczenia wszystkich scen. Cały spektakl i jego przebieg jest bardzo precyzyjnie wymyślony i dopracowany.

Terminy szkoleń:

20. września, godz. 17.30 – „Jak zrobić bajkę na 24 głównych bohaterów?”

18. października, godz. 17.30 – „Teatr cieni w przedszkolu”

22. listopada, godz. 17.30 – „3 pomysły na przedszkolne jasełka”

13. grudnia, godz. 17.30 – „Babciu, dziadku coś ci dam, czyli jak wymyślać spektakle okolicznościowe”

ZAPISY: figurki@teatrfigur.pl

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.