REŻYSERIA | PRACOWNIE MISTRZOWSKIE

- 14 marca 2018

Aktualności

Zapraszamy pasjonatów teatru, animatorów kultury, instruktorów teatralnych, twórców amatorskich teatrów, nauczycieli na kolejne warsztaty z cyklu Pracowni Mistrzowskich.

Tematem spotkania będzie REŻYSERIA. Warsztaty poprowadzą: Mateusz Przyłęcki oraz Jacek Timingeriu.

TERMIN: 19-20 maja 2018, g. 10:00-17:00

MIEJSCE: Małopolski Instytut Kultury, Kraków

KOSZT: 220 zł/osoba/12 godzin

Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kilka słów o Pracowni:

Reżyserii nie da się nauczyć w teorii, jedynie poprzez praktykę. Dlatego na warsztatach skupimy się przede wszystkim na tym, żeby poprzez różne ćwiczenia doświadczyć tego na czym polega praca reżysera. Skupimy się głównie na pracy reżysera z aktorem (jak komunikować się z aktorem, jak „uruchomić” go na scenie) oraz z tekstem (analiza tekstu, rozpisanie go na tematy, intencje, mówienie tekstu na scenie, jak przełożyć tekst na działania sceniczne).

 

Prowadzący:

Mateusz Przyłęcki – Aktor, reżyser, instruktor teatralny. Absolwent Wydziału Aktorskiego i Wydziału Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Uczestniczył także w zajęciach Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Jako aktor współpracował z krakowskimi teatrami – Łaźnia Nowa, Teatr Ludowy, Teatr Parawan. Spektakle w jego reżyserii można oglądać w T. Współczesnym w Szczecinie, T. Kana w Szczecinie, T. Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi, T. Ludowym w Krakowie. Jego spektakl „ Mglisty Billy” otrzymał trzy nagrody na międzynarodowych festiwalach teatralnych. Jest także reżyserem spektakli dla dzieci i młodzieży. W 2017 roku wyreżyserował spektakl „Trik Patricka” w Teatrze Ludowym realizowany w ramach konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.

Jacek Timingeriu – absolwent Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Etnologii i Antropologii Kultury na Uniwersytecie Wrocławskim oraz reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie Filii we Wrocławiu. Stypendysta ministra Edukacji Narodowej. Zdobywca nagrody dla twórcy spektaklu “Władca Skarpetek” z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 2014. Od wielu lat, związany z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Brał udział w spektaklach w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego („Metamorfozy”, „Elektra”, „Ifigenia w A..”) oraz wyreżyserował spektakl dyplomowy X Akademii Praktyk Teatralnych „Supermarket i Narodowe Voodoo”.
Jako performer, instruktor oraz twórca przedstawień zajmuje się nowym cyrkiem i teatrem ulicznym w ramach różnych grup czy wydarzeń kulturalnych. Od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą w ramach różnych przedsięwzięć kulturalnych (między innymi „Brave Kids Project”, „Festiwal Młodzieży Bez Granic” w Różanymstoku). Reżyseruje także spektakle lalkowe dla dzieci i dorosłych. Współtwórca i członek rodzinnego zespołu muzycznego „Kapela Timingeriu” (akordeon, śpiew).

 

Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są mailowo: martyna@edukacjateatralna.pl lub telefonicznie 724-486-744.