PRACA Z TEKSTEM / DRAMATURGIA | Pracownie Mistrzowskie

- 14 marca 2018

Szkolenia (dla reżyserów, instruktorów, scenografów)

Zapraszamy pasjonatów teatru, reżyserów, twórców amatorskich teatrów, instruktorów teatralnych, animatorów kultury i nauczycieli koordynujących pracę artystyczną w szkołach do udziału w kolejnych warsztatach z cyklu PRACOWNI MISTRZOWSKICH.

Tematem naszego spotkania będzie praca z tekstem i dramaturgia. Czy praca z aktorem może być inspiracją do stworzenia tekstu scenicznego? Jak stworzyć scenariusz? Na te i inne pytania odpowiadać będzie reżyserka: Magdalena Miklasz.

TERMIN: 14-15.04.2018, g. 10:00-17:00

MIEJSCE: księgarnio-kawiarnia BONA (ul. Kanonicza 11), KRAKÓW

KOSZT UDZIAŁU: 220 zł/osoba/12 godzin

Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kilka słów o Pracowni:
Celem teatru, między innymi, jest wywołanie w odbiorcy konkretnych uczuć i przekierowanie jego myśli tak, aby doszło do spotkania na specjalnej płaszczyźnie odczuwania.

Czym jest to spotkanie? Chęcią podzielenia się swoim spojrzeniem na świat, na relacje między ludźmi, przybliżenie drugiemu człowiekowi swojego odczuwania czyli jeden ze sposobów oswajania rzeczywistości. Teatr jest według mnie wspaniałym miejscem do wyrażania tego co niewyrażalne w prosty i jednoznaczny sposób, ale jest to też niezwykle trudne medium.

Żaden aspekt tworzenia nie leży na bardziej niepewnych podstawach niż praca z aktorem i żaden nie jest dla mnie tak fascynujący. Dlatego często to aktorzy inspirują mnie do pisania tekstu scenicznego, nawet jeśli spektakl bazuje na konkretnym dramacie. Podczas 12 godzinnego warsztatu podzielę się swoim doświadczeniem pracy zarówno z zawodowymi aktorami jak i amatorami i poprzez ćwiczenia przybliżę swoje sposoby reżyserowania aktorów i tworzenia na bazie tej pracy tekstu scenicznego. Podzielę się konkretnymi technikami pracy nad dialogami i monologami. Pokażę różne drogi próbowania i tworzenia scenariuszy, których bazą będą odpowiednio przygotowane improwizacje. Porozmawiamy o tym, jak można czerpać inspirację z dnia codziennego i na co zwracać uwagę w zachowaniu ludzi tak, żeby umiejętnie wykorzystać to w tworzeniu własnej wypowiedzi scenicznej. Magda Miklasz.

 

Prowadząca:

Magdalena Miklasz – reżyserka teatralna, aktorka, absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu w Krakowie, oraz Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (aktor). Gra na skrzypcach, ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie­ w Nowej Hucie w klasie skrzypiec. Otrzymała Główną Nagrodę za reżyserię „Przemiany“ według Franza Kafki w Teatrze Starym na Festiwalu Debiutów Pierwszy Kontakt w Toruniu (2011r.). Od 2015 wykłada w Warszawskiej Szkole Filmowej na Wydziale Aktorskim. Współpracowała m.in. z Teatrem Malabar Hotel, Teatrem Nowym w Poznaniu, Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie (widowisko NH WONDERLAND, spektakl BAŚNIE Z 1001 BLOKU), Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem Ateneum w Warszawie, czy Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Przez 11 lat była inicjatorem i reżyserem nietypowych społecznych spektakli w miasteczku Dynów na Podkarpaciu, w których obok artystów z różnych stron świata brali udział mieszkańcy miasteczka. Reżyseruje spektakle zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, pracuje zarówno z amatorami jak i profesjonalnymi aktorami.

 

Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową: martyna@edukacjateatralna.pl lub telefoniczną: 724-486-744.