Dziecko i świat sztuki | Panel Dyskusyjny

- 20 listopada 2017

Aktualności / Aktualności / Aktualności / Szkoła w teatrze / Teatr w szkole

W jaki sposób wprowadzać dziecko w świat sztuki?
Czego szkoły i przedszkola mogą oczekiwać od teatrów?
A czego oczekują twórcy?

O inicjacji teatralnej, doświadczeniach artystycznych, pedagogice teatru i działaniach edukacyjnych rozmawiać będą: Magdalena Miklasz – reżyserka teatralna, Konrad Dworakowski – reżyser, dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi oraz Barbara Pasterak – koordynatorka wydarzeń edukacyjnych Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Rozmowę poprowadzi Dagmara Żabska, szefowa Teatru Figur Kraków.

Ideą spotkania jest stworzenie przestrzeni do rozmowy, w której, oprócz zaproszonych gości udział wezmą wszyscy uczestnicy spotkania – nauczyciele, wychowawcy, animatorzy kultury, instruktorzy teatralni, rodzice.

Magdalena Miklasz – absolwentka PWST im. L. Solskiego w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu i AT Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Reżyseruje spektakle zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Pierwszą ważną nagrodę za reżyserię otrzymała za spektakl „Przemiana“ wg. Franza Kafki w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, na Festiwalu Debiutów „Pierwszy Kontakt“ w Toruniu. W 2010 roku wyreżyserowała spektakl „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie – historię opowiadaną z perspektywy dziecka. W 2015 roku wyreżyserowała „Tutaj jest wszystko” według „Książki wszystkich rzeczy” Guusa Kujiera w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, a w 2016 roku przygotowała w Małopolskim Ogrodzie Sztuki interaktywną instalację dla dzieci, inspirowaną „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego. Przez 11 lat była inicjatorką i reżyserką nietypowych społecznych spektakli w miasteczku Dynów na Podkarpaciu, w których obok artystów z różnych stron świata brali udział mieszkańcy miasteczka. Wykłada w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Konrad Dworakowski – dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Pinokio w Łodzi, reżyser, aktor, muzyk, autor tekstów. Absolwent białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
Reżyseruje w teatrach lalkowych i dramatycznych w Polsce oraz za granicą.
W 2013 roku wyreżyserował spektakl w namiocie cyrkowym – Pippi Pończoszankę, który każdego roku wyrusza w objazd po mniejszych miejscowościach Polski. Pokazy Pippi odbywają się w ramach programu „Lato w teatrze” Instytutu Teatralnego w Warszawie.
W 2017 roku wyreżyserował spektakle „Król Maciuś I” w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej oraz „Chłopców z Placu Broni” w Pinokiu. Jest autorem tekstów do piosenek z płyty L.Story zespołu L.Stad, z którego pochodzi popularny utwór Oczy kamienic.

Barbara Pasterak – prezeska Fundacji Animatornia – twórcze działania, menadżerka kultury, antropolożka kultury, instruktorka teatralna, edukatorka oraz koordynatorka działań edukacyjnych Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

Dagmara Żabska – aktorka, reżyserka, szefowa artystyczna i założycielka jedynego w Polsce, profesjonalnego teatru cieni: Teatru Figur Kraków, menadżerka kultury, wykładowczyni akademicka, pedagożka teatru, teatrolożka, wieloletnia koordynatorka licznych projektów artystyczno-edukacyjnych, absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice oraz FigurenTheater-Kolleg w Niemczech, otrzymała brązowy medal „Gloria Artis – Zasłużeni Kulturze”, nagrodę przyznaną przez jury Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa w 2015 roku za reżyserię spektaklu „Król Maciuś Pierwszy”. Spektakl „Huljet, huljet”, który reżyserowała otrzymał w 2017 roku nagrodę grand prix na III Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Animacji Animart w Łodzi oraz wyróżnienie na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu.

Wstęp bezpłatny.
Rezerwacje wejściówek: martyna@edukacjateatralna.pl

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Podskoki i wykręty”.

PARTNERZY PROJEKTU