Szkolenia dla nauczycieli wychowania przedszkolnego 2022/2023

- 9 sierpnia 2022

Aktualności / Szkolenia dla nauczycieli / Teatr w szkole

Teatr w przedszkolu, tworzony w partnerstwie z dziećmi, jest jednym ze sposobów rozwijania dziecięcej wyobraźni, budowania postawy proaktywnej u najmłodszych, zachęcania do zabaw kreatywnych i wzmacniania poczucia własnej wartości. Teatr w ujęciu pedagogiki teatru uczy współpracy w grupie i odpowiedzialności za siebie i innych. Koncentruje się na procesie twórczym, a nie jedynie na efekcie pracy, w skutek czego największą przygodą, która uwrażliwia dzieci, jest właśnie zabawa w teatr, a nie stresujący występ przed publicznością i obawa przed złą artykulacją wierszyka.

Niech teatr pozwala przedszkolakom na poznawanie świata. Niech będzie dla nich przestrzenią własnej ekspresji. Językiem, w którym chcą wyrazić siebie. Opowieścią o ich wyobraźni. Nie chcemy, aby podczas pracy twórczej z dziećmi obowiązywał model hierarchiczny. Traktujemy grupę młodych ludzi jako pełnoprawnych twórców spektaklu – dzieci mają głos, mają swoją perspektywę, swoje szalone pomysły, którym pomagamy wybrzmieć. Towarzyszymy im w tym procesie. Nauczyciel podczas powstawania spektaklu staje się liderem wspierającym swój zespół i dbającym o niego, ale nie narzucającym autorytarne wizje i rozwiązania.

Reżyseria spektaklu, zwłaszcza z przedszkolakami, to nie jest zajęcie pozbawione odpowiedzialności. To trudne zadanie, które może wspierać rozwój młodych umysłów, albo podcinać dzieciom skrzydła i utrwalać krzywdzące stereotypy. Wiemy, jak ważne jest wsparcie nauczycieli wychowania przedszkolnego w coraz bardziej świadomej i nie obciążonej stresem pracy artystycznej z dziećmi.

Bardzo się cieszymy, że możemy wrócić po pandemii do działalności szkoleniowej. Zapraszamy do udziału w szkoleniach „7 kroków do teatru” opartych na autorskiej metodzie reżyserki Dagmary Żabskiej, które przyczynią się do większego komfortu pracy i zainspirują do używania metody w grupach przedszkolnych. Dzięki niemu praca nad spektaklami będzie rozwojowa – zarówno dla nauczycieli, jak i dla dzieci.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PARTNERZY PROJEKTU