Cieniowanki – rodzinne opowieści w oknach

- 1 sierpnia 2022

Aktualności / Aktualności / Aktualności / Projekty / Teatr Malucha

Jakie macie pierwsze skojarzenia z teatrem? Wielka kurtyna? Duża scena? Sławni aktorzy i wielkie wyjście? A może nie musi tak być… może teatr można zrobić w… oknie?

Teatrem cieni zajmujemy się już 15 lat: przygotowujemy spektakle, instalacje, wizualizacje do koncertów. Teatr cieni robiliśmy już w oknach tramwaju, w zabytkowych oknach kamienic, dworków, bloków, nowoczesnych budynków… W tym roku, w ramach projektu „Cieniowanki – rodzinne opowieści w oknach”, postanowiliśmy zaprosić do współpracy rodziny z małych miejscowości Małopolski oraz Krakowa, i razem z nimi przygotować spektakle teatru cieni, które mogą zostać pokazane w dowolnym oknie.

Dlaczego teatr cieni? Jest mnóstwo powodów. Nie wszyscy lubią występować, a tutaj każdy nieśmiałek może spokojnie schować się w cieniu i wciąż być aktywnie zaangażowany w realizację spektaklu. Teatr cieni daje możliwość zaangażowania wszystkich członków rodziny – przygotowanie etiudy składa się z serii działań artystycznych, produkcyjnych, technicznych: trzeba wymyślić historię, zaprojektować cieniową scenografię, wyciąć lalki, przygotować ścieżkę dźwiękową… Każdy z członków rodziny może znaleźć przestrzeń i zadanie dla siebie. I ostatni argument – teatr cieni jest bardzo efektowny, a publiczność nawet drobne wpadki przyjmuje z zachwytem. Etiuda cieniowa w oknie to niemal gwarancja sukcesu.

Już niebawem aktorzy i animatorzy teatru cieni z Teatru Figur wyruszą do Lanckorony, Stryszowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Zagórnika i Sułkowic, żeby poprowadzić warsztaty teatru cieni dla tamtejszych rodzin. Zapraszamy małych i dużych, ciotki i babcie, rodziców, koleżanki i kolegów… do uczestnictwa w naszej inicjatywie. W Krakowie zapraszamy do udziału w zajęciach rodziny ukraińskie (warsztaty będą prowadzone w języku ukraińskim przez aktorów Teatru Lito z Kijowa).

Efekty pracy warsztatowej – etiudy teatru cieni – zostaną zaprezentowane w oknach mieszkań, domów, budynków. Publiczność będzie brała udział w wydarzeniach finałowych na zewnątrz budynków, a po pokazach odbędą się bankiety popremierowe. Udział w warsztatach oraz pokazach jest bezpłatny.

Projekt „Cieniowanki – rodzinne opowieści w oknach” jest realizowany w ramach Programu „Edukacja Kulturalna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota dofinansowania: 73 000,00 zł. Całkowita wartość zadania: 97 600,oo zł.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

PARTNERZY PROJEKTU